Sdílení elektřiny

Sdílení elektřiny v bytovém domě

Máte-li na střeše bytového domu instalovaný zdroj pro výrobu elektřiny, můžete na základě vyhlášky o Pravidlech trhu s elektřinou využít sdílení této elektřiny mezi jednotlivá odběrná místa (OMp) v rámci budovy, za jednou přípojkovou skříní. Sdílení bude umožněno po instalaci průběhového měření do každého odběrného místa, které bude do sdílení zapojeno. Instalace průběhového měření je bezplatná.

Pokud se pro sdílení rozhodnete, je třeba zvolit si tzv. alokační klíč*, podle kterého se bude vyrobená elektřina rozdělovat mezi jednotlivá odběrná místa. V rámci jednoho bytového domu pak musí existovat vůdčí odběrné místo – tzv. OMv (výrobna) a dále libovolný počet přidružených odběrných míst – tzv. OMp (odběrná místa přidružená k výrobně).

*Alokační klíč je podíl uvedený v procentech, podle kterého bude při vyhodnocení rozdělována elektřina z OMv mezi jednotlivá OMp. Do vyhodnocení nebude vstupovat odběr OMv, neboť výrobna připojená do tohoto OMv bude pokrývat jeho spotřebu.

Jak zajistit službu pro sdílení elektřiny v bytovém domě?

Doporučujeme, aby před podáním žádosti zástupce bytového domu kontaktoval revizního technika a prodiskutoval s ním technickou způsobilost připojení všech OMp dle podnikové normy PREdistribuce PN MM 501.
Pokud má výrobna uzavřenou smlouvu o připojení pouze na 1 EAN pro spotřebu (mikrozdroj), kontaktujte nás na info@predistribuce.cz, abychom zajistili úpravu OMv tak, že budete mít samostatný EAN pro spotřebu a EAN pro výrobu. Následně od nás obdržíte dodatek ke stávající smlouvě o připojení.
  • Ověřte, že jednotlivá odběrná místa (OMp) splňují tato kritéria:
    • součet alokačních klíčů pro OMp nepřesahuje 100%,
    • žádné OMp nemá přiznanou distribuční sazbu D01, C01, nebo C62d (v takovém případě kontaktujte svého dodavatele elektřiny, sazbu je nutno změnit),
    • všechna OMp jsou připojena ze stejné přípojkové skříně na jednom hlavním domovním vedení,
    • všechna OMp mají přípravu pro instalaci průběhového měření.
  • Pokud jsou všechna daná kritéria splněna, vyplňte Žádost o sdílení elektřiny v bytovém domě (535 kB). V případě, že počet zákazníků (OMp) je vyšší než lze uvést do žádosti, použijte přílohu pro doplnění informací o zákaznících (546 kB).

    Žádost spolu s přílohou zašlete e-mailem na info@predistribuce.cz nebo na adresu PREdistribuce, a. s., Na Hroudě 1492/4, 100 05 Praha 10, případně ji můžete osobně doručit na Zákaznické centrum PRE.

  • Po posouzení žádosti od nás obdrží každý zákazník na OMp Návrh smlouvy o připojení s platností 1 rok od jeho vystavení. Po uplynutí této doby žádost pozbývá platnosti a je nutné podat novou žádost.
  • Dále se obraťte na revizního technika, který zkontroluje a v případě potřeby zajistí technickou způsobilost Vašeho odběrného místa pro osazení průběhového měření dle PN MM 501 a vystaví Vám pro nás (na originálním formuláři) Podklady pro uzavření smlouvy na hladině NN (559 kB) a to pro všechna OMp. Tyto podklady jsou platné tři měsíce.
  • Podklady je potřeba doručit na Zákaznické centrum PRE.

    Podklady spolu s podepsaným návrhem smlouvy o připojení prosíme doručte hromadně za všechna OMp najednou. Hromadné doručení může zajistit zástupce bytového domu, který bude mít od ostatních účastníků sdílení platné plné moci (511 kB).

  • Poté, co budou mít všechna OMp vyměněny elektroměry, zaregistrujeme Vaše OMp u operátora trhu s elektřinou a do 15ti dnů Vás budeme o této skutečnosti informovat. V okamžiku, kdy dojde k registraci posledního OMp, bude zahájeno i sdílení elektřiny, které se již následující měsíc projeví na Vaší faktuře.

    Upozorňujeme, že registrace OM probíhá vždy k prvnímu dni následujícího měsíce dle vyhlášky č. 408/2015 Sb., o Pravidlech trhu s elektřinou.

Pokud dojde v průběhu doby mezi podáním žádosti a registrací ke změně účastníka OMp, je třeba podat novou Žádost o sdílení elektřiny v bytovém domě (535 kB).
Sdílení elektřiny po 1.8.2024

Co je sdílení?

Obecně platí, že v elektrizační soustavě musí být v každém okamžiku rovnováha mezi výrobou a spotřebou. Z toho vyplývá, že ke sdílení elektřiny může docházet pouze v době (časových úsecích), ve kterých se na jedné straně elektrizační soustavy elektřina vyrábí a na druhé straně se elektřina spotřebovává. Protože není fyzikálně možné spotřebovat (odebírat) na severu hlavního města elektřinu vyrobenou v jižní části města, přichází legislativa s možností tzv. sdílení. Nejde tedy o fyzikální sdílení (spotřebu) elektrické energie, ale pouze o účetní operaci.

Příklad: Existuje-li výrobna elektřiny na území Prahy 8, vyrobenou elektřinu, kterou tato výrobna dodává do distribuční soustavy, měří provozovatel distribuční soustavy (PDS, v Praze je to společnost PREdistribuce, a. s., na jejíž webových stránkách se nyní nacházíte) průběhovým měřením. Průběhové měření zaznamenává výrobu elektřiny v kWh (přetok do distribuční soustavy) v každé jedné čtvrthodině. Odečet elektroměru provádí PDS jednou za měsíc. Z odečtených hodnot lze tedy zpětně zjistit, zda výrobna vyráběla elektřinu např. 13. den v předchozím měsíci v čase mezi 11:15 a 11:30 hodin (a obdobně v každé jiné čtvrthodině). Současně existuje odběrné místo na Praze 4, na kterém PDS také instaloval průběhové měření. Elektroměr na Praze 4 také zaznamenává každou čtvrthodinu, v tomto případě se však nejedná a výrobu, ale o spotřebu v kWh (odběr elektřiny). Po měsíčním odečtu elektroměru je ze zaznamenaných hodnot možno zjistit, obdobně jako výše, zda v daném odběrném místě docházelo 13. den v předchozím měsíci mezi 11:15 a 11:30 hodin ke spotřebě elektřiny. Pokud oba elektroměry naměřily ve stejný časový úsek „nějaké“ hodnoty výroby a spotřeby v kWh, tedy hodnoty různé od nula kWh, byla splněna jedna ze základních podmínek pro sdílení a ke sdílení elektřiny může docházet.

Jak bude probíhat proces sdílení po 1.8.2024?

  • Pokud se majitel výrobny a majitel odběrného místa dohodnou, požádají o registraci sdílení společnost Elektroenergetické datové centrum (EDC). Podrobnosti o tom, jak požádat, budou uvedeny na webových stránkách EDC. Pokud registrace proběhne, začne prakticky fungovat sdílení elektřiny.
  • PDS odečítá každý měsíc data ze svých dvou elektroměrů. Odečtená data výroby na Praze 8 a spotřeby na Praze 4 zasílá do EDC.
  • EDC provede výpočet, účetní operaci, porovná oba záznamy z elektroměrů a zjistí, v kolika čtvrthodinách docházelo v předchozím měsíci ke sdílení elektřiny. Ve čtvrthodinách, ve kterých byla zaznamenána výroba i spotřeba, provede výpočet, to znamená, že od naměřené spotřeby v kWh v každé jedné čtvrthodině odečte naměřenou výrobu v dané čtvrthodině - spotřeba nemůže být v žádné čtvrthodině záporná. Proto, i když by byla v dané čtvrthodině výroba větší než spotřeba, výsledná spotřeba v dané čtvrthodině bude 0 kWh. Výsledek výpočtu předá EDC zpět PDS.
  • PDS za takto vypočtenou spotřebu vystaví odběrnému místu na Praze 4 fakturu dodavateli silové elektřiny.
  • Dodavatel silové elektřiny následně vystaví fakturu za předchozí měsíc zákazníkovi (odběrateli), se kterým má uzavřenu smlouvu o sdružených službách dodávky pro odběrné místo na Praze 4. Z faktury za elektřinu bude jasně patrné, jaká byla skutečná spotřeba v kWh naměřená elektroměrem za předchozí měsíc a o kolik kWh byla následně sdílením (výpočtem v EDC) ponížena.

Pro koho je sdílení vhodné?

Typickým příkladem je např. městská část. V úřední budově městské části je spotřeba elektřiny zejména v pracovních hodinách, to znamená v době, výroby elektřiny z fotovoltaické výrobny (FVE). Městská část jako zřizovatel např. mateřské školy nebo školy provozuje na těchto objektech FVE. Standardně FVE snižují spotřebu školky nebo školy. V době prázdnin, pokud nedochází ke sdílení, odtéká vyrobená elektřina prakticky bez užitku do distribuční soustavy. Při sdílení, je vyrobená elektřina sdílena do úřední budovy městské části a vyrobená elektřina je užitečně využita snížením spotřeby tohoto objektu.

Příklady výpočtu sdílení:

Příklad 1: časový úsek 6:00 - 6:15
  • Odběrné místo Praha 4 – domácnost: naměřená spotřeba 1 kWh, zapnutá pračka, světla, varná konvice
  • Odběrné místo Praha 8 – výrobna FVE s instalovaným výkonem 8 kWp: naměřená výroba 0 kWh, slunce pod obzorem
  • Ke sdílení elektřiny nedochází.
Příklad 2: časový úsek 11:00 - 11:15
  • Odběrné místo Praha 4 – domácnost: spotřeba 0 kWh, domácnost prázdná
  • Odběrné místo Praha 8 – výrobna FVE s instalovaným výkonem 8 kWp: výroba 2 kWh, jasná obloha
  • Ke sdílení elektřiny nedochází.
Příklad 3: časový úsek 16:00 - 16:15
  • Odběrné místo Praha 4 – domácnost: spotřeba 2 kWh, v provozu sporák, pračka
  • Odběrné místo Praha 8 – výrobna FVE s instalovaným výkonem 8 kWp: výroba 2 kWh, jasná obloha
  • Ke sdílení elektřiny dochází.

Co v procesu sdílení zajištuje PREdistribuce?

  • Přijetí žádosti o připojení výrobny k distribuční soustavě
  • Stanovení podmínek připojení výrobny
  • Instalaci průběhového měření u výrobny
  • Souhlas s uvedením výrobny do provozu
  • Přidělení výrobního čísla EAN dané výrobně
  • Instalaci průběhového měření na základě přijaté žádosti od EDC o zařazení odběrného místa zákazníka do skupiny sdílení
  • Měření elektrické energie vyrobené ve výrobně/výrobnách zapojených do skupiny sdílení
  • Měření elektrické energie spotřebované v odběrných místech zákazníků zapojených do skupiny sdílení
  • Odesílání naměřených hodnot skupiny členů sdílení do systému EDC
  • Příjem upravených hodnot členů skupiny sdílení z EDC
  • Předávání upravených hodnot členů skupiny sdílení do systému Operátora trhu s elektřinou (OTE)

Vysvětlivky

Výrobna elektřinyvýrobna řádně uvedená do provozu se souhlasem provozovatele distribuční soustavy po splnění podmínek uvedených ve smlouvě o připojení a registrovaná v systému Operátora trhu s elektřinou se dvěma EANy, spotřebním a výrobním.

Průběhové měřeníPrůběhové měření umožňuje zjistit po odečtu elektroměru spotřebu pro každou jednu čtvrthodinu předchozího období. To znamená, že pokud byl odečet elektroměru proveden 30.11.2023 a další odečet proveden za měsíc, 31.12.2023, lze z naměřených hodnot zpětně zjistit spotřebu daného odběrného místa např. na Štědrý den mezi 18:45 – 19:00 hodinou. (U neprůběhové měření výše uvedené není možné. Po odečtu 31.12.2023 lze z naměřených hodnot zjistit pouze spotřebu za celé období mezi odečty, tedy od 1.12.2023 do 31.12.2024. Jestli byla spotřeba v daném odběrném místě na Štědrý den zjistit nelze, stejně tak nelze zjistit, jestli byla spotřeba v daném odběrném místě na Štědrý den mezi 18:45 – 19:00 hodinou).

Elektroenergetické datové centrum (EDC)v § 27 zákona č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů (energetický zákon = EZ) je popsán nový subjekt působící na energetickém trhu – elektroenergetické datové centrum se zkratkou EDC.

Dodavatel silové elektřinyobchodník (držitel licence na prodej elektřiny), který má se zákazníkem uzavřenu smlouvu o sdružených službách dodávky a který zákazníkovi zasílá fakturu za elektřinu.